Logo Urząd Miejski w Wyśmierzycach

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 9151
W sumie: 35860

Sławni ludzie

Dom, w którym urodził się i mieszkał ks. Franciszek Rosłaniec

 

 

Biografia błogosławionego ks. profesora Franciszka Rosłańca

                  Franciszek Rosłaniec urodził się 19 grudnia w 1889 roku w Wyśmierzycach, jako syn Adama i Marianny z Kawińskich.  Szkołę elementarną ukończył w Wyśmierzycach.  Dalszą naukę kontynuował w radomskim Męskim Gimnazjum Rządowym.  

 

                W 1905 roku wstępuje do Seminarium Duchownego w Sandomierzu, gdzie ukończył studia filozoficzno-teologiczne.  Kończąc semminarium  miał 22 lata.  Ze względu na zdolności i wielka pracowitość zostaje  wysłany do Rzymu na dalsze studia, gdzie ukończył teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim.  Święcenia kapłańskie  otrzymał   6 czerwca 1914 roku.  Tytuł doktora uzyskał  w 1915 roku.  Wkrótce  rozpoczął  trzyletnie studia  specjalistyczne w Papieskim Instytucie  Biblijnym.

               Po powrocie do kraju, ks. Rosłaniec habilitował się w 1920 roku z realiów  biblijnych na Wydziale  Teologii Katolickiego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie później prowadził zajęcia aż do chwili aresztowania.  Był dwukrotnie dziekanem Wydziału Teologicznego.  Uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

             Pisemny dorobek ks. profesora liczy 33 pozycje.  Był jednym z pionierów teologii biblijnej na terenie Polski.  Ks. Rosłaniec chętnie spełniał swoją poślugę kapłańską.  Był kapelanem sióstr, głosił rekolekcje dla studentek, spowiadał dzieci.

       Kiedy Niemcy zajęli Warszawę ks. profesora aresztowano dwukrotnie (4 października i 12 grudnia 1939 r.).  Został osadzony na Pawiaku, skąd  2 maja 1940 roku został wywieziony  do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen koło Berlina.  Stamtąd 14 grudnia  1940 r.został przewieziony do Dachau.  Miał numer obozowy 22687.   14 października 1942 roku został wywieziony w celu zgładzenia w kierunku Linzu.  Według oficjalnego powiadomienia władz obozowych miał on umrzeć w  Dachau 20 listopada 1942 roku.

              Według świadectw kapłanów -współwięźniów ks.prof. Rosłaniec był człowiekiem cichym, skromnym, uprzejmym, glębokiej wiary.  W obozie głosił prelekcje biblijne i wielu potrzymywał na duchu.

             Dnia 13 czerwca 1999 roku papieŻ Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi 108 męczenników z czasów II wojny światowej.  Wśród nich znalazł się ks. prof.  Franciszek Rosłaniec. 

12 czerwca 2005 roku w Wyśmierzycach przed kosciołem parafialnym pw. Św. Teresy z Avila został odsłonięty i poświecony pomnik bł. ks. prof. Franciszka Rosłańca 

        

 W jednym z ostatnich listów pisał:

    „Teraz coraz lepiej rozumiem i coraz bardziej jestem przekonany, że najpiękniejsza i najważniejsza, ale dla nas najtrudniejsza modlitwa, to modlitwa Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym: »Ojcze, niech się dzieje Twoja wola«. Usiłuję tę modlitwę wymawiać codziennie i z głębokim przekonaniem i żywą wiarą w .Ojcze nasz. i pozostawać zawsze w najściślejszym zjednoczeniu z Chrystusem. Jestem dumny, że mogę trochę więcej dla Niego i z Nim cierpieć."

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.