Logo Urząd Miejski w Wyśmierzycach

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 9151
W sumie: 35860

Zagrożenia zimowe

 

ZIMA!

 

SPOSOBY POSTĘPOWANIA
W czasie zimy szczególnie uważnie obserwuj pogodę i zmiany w jej stanie, zapowiadane w prognozach meteorologicznych 

Zgromadź w domu i w samochodzie niezbędne wyposażenie, które pomoże Ci przetrwać trudne godziny: zastępcze źródła oświetlenia i ogrzewania, zapasowe baterie do radia i do latarek, żywność, która nie wymaga gotowania, zapas wody pitnej, niezbędne leki 

Zadbaj o stan podręcznego sprzętu gaśniczego /z braku wody w zamarzniętych rurociągach nie ugasisz nawet małego pożaru/ 

Stosuj ubrania składające się z kilku warstw z lekkiego materiału zamiast jednego grubego np. płaszcza zimowego 

Nakrywaj głowę, bo to miejsce szczególnie narażone na duże straty ciepła 

Zwracaj uwagę na pierwsze odczuwalne objawy odmrożenia palców rąk i stóp, uszu, nosa, brody i policzków. Jak stracisz czucie, na pomoc może być już za późno ze względu na nieodwracalne zmiany 

Pamiętaj o szczególnym obchodzeniu się ze sprzętem komputerowym oraz innymi urządzeniami cyfrowymi. Długotrwałe ochłodzenie, np. poprzez zostawienie urządzenia w samochodzie na noc, może spowodować zniszczenie układów elektronicznych i utratę danych. Jeśli pozostawiliśmy komputer bądź inne urządzenie na długi czas na mrozie, nie włączajmy go od razu w pomieszczeniu, do którego weszliśmy – poczekajmy kilka minut pamiętając jednak aby nie próbować go rozgrzać na siłę np. poprzez położenie na kaloryferze bo urządzenie doświadczy „szoku termicznego”. Jego temperatura powoli musi zrównać się z otoczeniem. W przeciwnym wypadku może dojść do zwarcia i zniszczenia elektroniki. 

PAMIĘTAJ! 
Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0 º C może mieć taki sam skutek , jak stojące powietrze o temperaturze poniżej – 30 º C. Może być przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu. 
Wychłodzenie – jest stanem gdy temperatura ciała spada poniżej 35 º C. Objawami wychłodzenia są: zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, senność. 
Odmrożenie – jest skutkiem oddziaływania zimna(choć niekoniecznie mrozu) typowymi objawami są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia, bladość palców rąk i nóg, spowolnione tętno i oddech, zaburzenia świadomości. 
Skala odmrożeń: 
I stopień –zaczerwienienie, ból, uszkodzenie naskórka 
II stopień – zaczerwienienie, ból, pęcherze 
III stopień – deformacja skóry, bladość, siność, brak bólu 
Hipotermia – następuje gdy temperatura ciała wynosi 35C i mniej. Spadek temperatury ciała poniżej 20 º C może doprowadzić do zagrożenia życia. 

Postępowanie z osobą poszkodowaną: 
Pierwsza pomoc polega na zapewnieniu poszkodowanemu warunków umożliwiających przywrócenie normalnego funkcjonowania odmrożonych części ciała. W tym celu należy: 
umieścić poszkodowanego w ciepłym pomieszczeniu a następnie zdjąć ubranie z odmrożonych części ciała;
odmrożone obszary ciała należy ogrzewać przy pomocy ciepłej wody o temperaturze początkowo ok. 25 º C, zwiększając ją stopniowo do maksymalnie 40 º C. Użycie cieplejszej wody nie jest wskazane, gdyż może ona prowadzić do zwiększenia uszkodzenia tkanek; 
podać do picia duże ilości ciepłych i słodkich napojów; 
po ogrzaniu, założyć na odmrożone obszary suche miękkie ubranie lub, w przypadku pęcherzy i innych uszkodzeń skóry, jałowe opatrunki; 
odmrożone kończyny należy odciążyć - jeżeli odmrożeniu uległy stopy, to należy unikać chodzenia; 
odwieźć poszkodowanego do szpitala 
W przypadku braku możliwości umieszczenia poszkodowanego w ciepłym pomieszczeniu zasadniczym zadaniem pierwszej pomocy jest odizolowanie go od kontaktu z zimnem poprzez obłożenie kocem, folią lub innym materiałem posiadającym własności izolujące i zapewniające ciepło. 
W trakcie udzielania pierwszej pomocy nie wolno: 
podawać poszkodowanemu alkoholu – rozgrzewa tylko na moment; 
nacierać odmrożonych miejsc śniegiem; 
przekłuwać i usuwać z odmrożonych miejsc pęcherzy; 
pozwolić poszkodowanemu na palenie papierosów. 
Czad/tlenek węgla 
Tlenek węgla jest gazem bezwonnymi bezbarwnym a tym samym nie wyczuwalnym przez człowieka. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych i blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując w większych dawkach śmierć przez uduszenie. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Aby zapobiec zatruciu tlenkiem węgla / czadem / należy: 
systematycznie sprawdzać szczelności przewodów kominowych, czyścić oraz sprawdzać występowanie dostatecznego ciągu powietrza; 
nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych; 
systematycznie sprawdzać ciąg powietrza; 
często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien; 
nie lekceważyć objawów złego samopoczucia podczas przebywania 
w pomieszczeniach w których odbywa się proces spalania i istnieje możliwość zatrucia tlenkiem węgla. 

Objawy zatrucia to przede wszystkim: duszności, ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyspieszenia czynności serca i oddychania oraz utrata przytomności. 
Pierwsza pomoc: 
W przypadku zatrucia tlenkiem węgla / czadem / należy: 
nie wpadać w panikę; 
zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; 
wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce i tam kontynuować udzielanie pierwszej pomocy; 
w przypadku kiedy osoba poszkodowana nie oddycha, zastosować sztuczne oddychanie oraz masaż serca; 
wezwać pogotowie ratunkowe.
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.