Zagrożenie powodziowe
Główne zagrożenia związane z powodzią:
- zagrożenie zalaniem gospodarstw w m. Ulaski Stamirowskie w terenie zalewowym rz. Pilicy . Ww. zagrożenie może nastąpić w przypadku uszkodzenia zapory czołowej zbiornika sulejowskiego na rz. Pilicy lub w związku z innymi przyczynami atmosferycznymi, które spowodują znaczne podniesienie poziomu wód rz. Pilicy.
W związku z możliwością wystąpienia zagrożenia powodzią w dolinie rzeki Pilicy w celu zmniejszenie stopnia zagrożenia oraz zwiększenia możliwości przetrwania ludności ewakuację należy prowadzić koncentrując się na:
a) sprawnej ewakuacji ludności z miejscowości: Ulaski Stamirowskie dotkniętych powodzią położonych na terenach zalewowych rz. Pilicy,
b) przygotowaniu niezbędnej liczby miejsc bytowania w tymczasowych miejscach zakwaterowania położonych i wyznaczonych na terenie Gminy ,
c) zapewnieniu warunków niezbędnych do przetrwania sytuacji kryzysowej ludności miejscowości dotkniętych powodzią (w tym wyewakuowanej do tymczasowych miejsc zakwaterowania).
1. W celu zapewnienia skutecznej realizacji zadań zarządzić nakaz natychmiastowego opuszczenia m. Ulaski Stamirowskie i gospodarstw zagrożonych zalaniem .
2. Ewakuację mieszkańców z:
m. Ulaski Stamirowskie oraz m. Górki dotkniętych powodzią od rz. Pilicy, prowadzić do czasowych miejsc zakwaterowania położonych w Kostrzyniu i Wyśmierzycach w strażnicach OSP i salach gimnastycznych Publicznych Szkół Podstawowych i Publicznego Gimnazjum.
Wykaz poszczególnych obiektów i liczba miejsc:
-Publiczna Szkoła Podstawowa w Kostrzyniu- 30 miejsc
-Strażnica OSP W Kostrzyniu – 10 miejsc
-Publiczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Wyśmierzycach 50 miejsc
-Strażnica OSP w Wyśmierzycach 20 miejsc
- Na drogach ewakuacji z:
-miejscowości Ulaski Stamirowskie w kierunku Kostrzynia drogą gminną przez wieś Kiedrzyn /ok 5 km. Kontrolę nad ewakuacją mieszkańców prowadzi sołtys – oraz rada sołecka. Punkt zbiórki przystanek autobusowy. Osoby ewakuowane pod kierunkiem sołtysa pieszo przechodzą w kierunku Ulasek Grzmiąckich. Transport odbywa się również samochodem UMiG – / autobus szkolny/ do czasowych miejsc zakwaterowania w Kostrzyniu– strażnica OSP (10 miejsc), Publiczna Szkoła Podstawowa (50miejsc).
- m. Górki w kierunku Wyśmierzyc do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
- Ewakuacja mieszkańców zagrożonych zalaniem w m. Ulaski Stamirowskie oraz m. Górki, odbywa się w sposób zorganizowany i nadzorowany przez służby gminne.
W ewakuacji należy uwzględnić możliwość samoewakuacji mieszkańców
i przebywanie do czasu ustąpienia zagrożenia u bliskich (rodzin) zamieszkałych na terenach nie objętych zagrożeniem gminy lub w gminach sąsiednich.
W tym przypadku liczba osób do ewakuacji może zmniejszyć się o 50 % z zagrożonej miejscowości.
Zapewnienia sprawnego przemieszczenia ludności, zwierząt i mienia:
W rejonach objętych powodzią nad bezpieczeństwem i porządkiem publicznym czuwać będzie patrol Policji – 1 radiowóz i 2 policjantów – jako patrol ruchomy oraz patrole Ochotniczej Straży Pożarnej – z miejscowych OSP - Kostrzyn , Jabłonna – 1 samochód strażacki lekki + 5 strażaków z każdej OSP. Zadaniem OSP w czasie pogotowia i alarmu przeciw powodziowego będzie obserwacja i patrolowanie rejonów zagrożonych zalaniem, podawanie meldunków ze stanu wód.
Skład osobowy patroli policyjnych ustala Kierownik Posterunku Policji w Radzanowie. Natomiast skład osobowy jednostek OSP – Komendant MG w Wyśmierzycach w uzgodnieniu z naczelnikiem danej jednostki OSP.
W rejonach ewakuacji nie będą tworzone zespoły zadaniowe. Ewidencję ludności ewakuowanej prowadzić będą pracownicy UM przy pomocy sołtysów w miejscach czasowego zakwaterowania.
Pomoc medyczną zapewnią lekarze prowadzący działalność na terenie gminy, tj. SPZOZ - 1 lekarz oraz 1 Lekarz Rodzinny prowadzący prywatny gabinet.
Pomoc medyczną doraźną w miejscach zakwaterowania sprawować będą pielęgniarki – 1 pielęgniarka w każdym miejscu zakwaterowania (ogółem 2 pielęgniarki). Obsadę osobową wyznaczy Dyrektor SP Z.O.Z. w Wyśmierzycach.
Pomoc medyczną na miejscu prowadzenia akcji zapewnią strażacy ratownicy medyczni z OSP/ 4 przeszkolonych/ dysponowani przez Komendanta OSP
Pomoc socjalną organizować będzie Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Wyśmierzycach . Obsadę osobową wyznaczy kierownik M-G OPS .
Ewakuację mienia zabezpiecza Zakład Usług Komunalnych w Wyśmierzycach, zabezpiecza 1 ciągnik i przyczepę, oraz 4 osoby wyznaczone przez Kierownika zakładu.
3. Występujące zagrożenie powodziowe nie stwarza potrzeby wyznaczenia punktów czerpania wody pitnej, doraźnego zabezpieczenia ludności w wodę pitną.
4. W czasie ewakuacji Urząd Miasta i Gminy współpracuje ze Starostwem Powiatowym w Białobrzegach – przekazywanie informacji z przebiegu ewakuacji.
5. W przypadku wystąpienia trudności – niewystarczająca ilość środków transportowych, zbyt mała liczba funkcjonariuszy Policji – Urząd Miejski zwróci się pomoc do Starostwa Powiatowego w Białobrzegach.
6. Ewakuacją w Gminie Wyśmierzyce przy pomocy GZZK kieruje Burmistrz Wyśmierzyc z GCZK rozwiniętego w Urzędzie Miejskim w Wyśmierzycach 26-811 Wyśmierzyce, ul. Adama Mickiewicza 75, tel/fax 48 6157003.
7. W toku ewakuacji łączność utrzymywana jest przy wykorzystaniu stacjonarnego systemu łączności przewodowej i radiowej. W sytuacjach awaryjnych wykorzystywane będą syreny alarmowe OSP, bezpośrednie informowanie mieszkańców zagrożonych terenów poprzez sołtysów i radę sołecką oraz strażaków OSP z poszczególnych miejscowości.
8. Meldunki i informacje przekazywać na bieżąco przy pomocy technicznych środków łączności , za dzień prowadzenia akcji składać do 16.00 z sytuacją na godzinę 15.00.
9. W toku akcji powodziowej priorytetowe znaczenia mają:
1.użycie sił i środków transportowych oraz jednostek ratowniczo-gaśniczych (PSP w Białobrzegach i OSP gmin Wyśmierzyce),
2.użycie sił Policji, oraz OSP do zapewnienia bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenach dotkniętych powodzią oraz w tymczasowych miejscach zakwaterowania.